Fauteuils d' orchestre...

21. února 2008 v 15:15 | Sarrah |  Jízda tramvají...brouzdání internetem, filmy, videa atd.
Viděla jsem úžasný film, jak se dá usoudit podle názvu, francouzský. Jo, já vím, že Francouzi jsou uchylové, ale...

Takže od začátku. Neměla jsem co dělat, jelikož číst Caesara bez Marca Antonia mě nebyví, tak jsem se nejdřív dívala na Špionky na Jetixu, přičemž jsem si vzpomněla na Báru. Usoudila jsem, že už mi vážně hrabe a televizi jsem vypnula. Já jsem se snažila, vážně jsem se snažila, tu knížku dočíst, jenomže výsledkem je strana sto-dvacet-sedm ze čtyř set. Chvíli jsem přemýšlela, že si půjdu lehnou, ale bylo skoro dvanáct a mně se to zdálo poněkud nevhodné... Naštěstí přišla sestra s bandou uchechtamých kamarádek, a já, se musela převléct z pižama do normálního oblečení a dát se trochu dohromady. Povedlo se , bohužel než jsem to stihla dokončit, tak se sestra odchichotala ven. Nebudu popisovat svůj vzhled a snad ani myšlenkové pochody, nicméně jsem skončila opět u televize. Jetix jsem zamítla a zoufale se snažila něco najít, abych nemusela číst Caesara, což stejně budu muset až tenhle článek dopíšu- já ho nesnáším!! Zpět k tématu, našla. Věděla jsem, že ten film jsem už viděla, dokonce několikrát, z tohoto poznatku jsem usoudila, že se mi na něm něco muselo líbit. Oloupala jsem si pomeranč, tím jsem přišla o začátek, a sedla si. Bylo půl jedné. Když film skončil, tj. asi před půl hodinou, řekla jsem si, že se mi vážně líbil, a ře bych mohla zjistit¨jak se jmenuje. Mezi námi, kromě toho, že ten film je vážně dobrý, tak tam hraje....větu bych nedokončovala...a není hajzl... (Vím, že se vám VŠEM zdají Francouzi divní, ale on nemá francouzské jméno, Christopher Thompson, je fakt, že hraje, píše a produkuje francouzské filmy, ale to nemusí nutně znamenat, že je jeden z nich...Ano, obhajuji se) Fajn, tak jsem hledala, a popis úplně všech, zřejmě si to kopírují bez udání zdroje- což je zajímavé, protože Američani píší totéž, pouze anglicky.., mě neuspokojil.
Cituji: "Hrdinkou francouzské komedie režisérky Daniele Thompsonové je mladá naivní Jessica (Cécile de Franceová). Přijíždí do Paříže a najde si práci jako servírka v bistru nedaleko divadla. Poté, co se spřátelí s přepracovaným pianistou, který prochází krizí středního věku (Albert Dupontel), známou televizní hvězdou (Valérie Lemercierová), sběratelem umění (Claude Brasseur) a vrátným v divadle, začíná Jessica snít o slávě a životě v luxusu."
Hezké, že... Mně se nezdá, nejenže filmu neodpovídá zařazení komedie, navíc se mi zdá, že člověk, který to psal vůbec nepochopil smysl francouzských filmů, které prostě jsou jiné, a jejich humoru, ten je úplně mimo. Kromě toho tam vůbec nezmiňuje jistého šarmantního muže, scénáristu, který spí s hlavní hrdonkou, ale až na konci...
Nebudu se snažit nějak vysvětlovat o čem film je, jelikož by to bylo nesrozumitelné a pro člověka, který film neviděl, by to vyznělo stejně jako má citace. Pokusím se pouze shrnou děj, protože jako optimista doufám, že alespoň někdo jste film viděli nebo uvidíte, ve svém vlastním zájmu..
Hlavní postavou filmu je Jessica, mladá dívka z malého města vychovaná babičkou, která přijíždí do Paříže, a asi v polovině filmu ji opravdu přijmou do divadelního baru, kde do té doby pracovali pouze muži. Bar spojuje všechny postavy. Leží totiž naproti hotelu, divadlu, koncertnímu a "výstavnímu" sálu. On ten výstavní sál je ve skutečnosti rekonstruovaný byt sběratele uměleckých děl, starého muže s mladou milenkou a !synem!. Hádejte, kdo je ten syn...Další z postav je "úspěšná" herečka, hrající v naproti baru ležícím divadle a soap seriálech, trpí neurózou a vnímá postavy, které hraje očima "mladého psychologa". Svou práci nesnáší, a proto se snaží využít šance, když do Paříže přijíždí americký režisér, to se jí nakonec podaří, nakonec. Potom je tu, také úspěšný, klavírista. Ten je nespokojený s tím, co dělá a raději by hrál někde v nemocnicích, což má jako neplacený vedlejšák, nebo v halách, pro lidi, kteří hudbě ani trochu nerozumí. Ještě jedna postava by se dala nazvat zajímavou, není to babička Jessicky, kvůli které se to všechno děje, ale správcová divadla, koncertů apod. společenských akcí. A ještě ta babička, je tam asi pět minut, těch posledních, ale je částěčně vypravěčem, ale hlavně příčinnou. Film totiž začíná jejím vyprávěním o tom, jak začínala v Ritzu, hotelu, který doufám, všichni znáte, a který se tak píše. Jessica se rozhodně zaplatit babičce pobyt v tomto hotelu, to nakonec neudělá, a současně jít v jejích šlépějích. Ze začátku se motá kolem baru, kde ji nechtějí zaměstnat, vždy tam pracovali jen muži, a spí venku, nakonec v baru práci dostane, a tak se seznamuje s "těmi" lidmi. Tzn. lidmi, kteří mají to, co všichni chtějí. Postupně se ukazuje, že nikdo z nich si nesplnil svůj sen... Zní to jako klišé, ovšem v podání francouzské režisérky a perfektních herců, je to něco výjimečného. To dokatuje i nominace v Cannes a na Oscara.
Chápu, že mým popisem nikoho nenavnadím, ale zkuste ten film vzít na milost. Myslím si, že mottem filmu je věta: " Do teď si jel výtahem jen nahoru, zkus se nakopnout, vyskočit ven a počkej, co to udělá..."
P.S: samozřejmě nejlepší je scénář..neptejte se, kdo ho psal...
P.P.S: ale on je vážně hezkej
P.P.S.S: Kájo?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kittie kittie | 21. února 2008 v 21:16 | Reagovat

*nadšeně hopsá* *pokoušejí se o ni mdloby* On je hezkej...naštěstí je to přesně ten typ, co se může líbit jen nám...*ujišťuje sama sebe, že on nemá s Francouzema nic společnýho*

...mimochodem, to motto...víš, že je tam výtah, že jo?

2. mimochodem, viděla jsem horror ve kterém hrál jistý člověk, který zastřelil Lincolna (to byl jiný, ale víš, jak to myslím) a on byl vrah a všechny povraždil...vrtačkou...a žehličkou...*nadšeně hopsá* Pepcha si o mně myslela, že jsem magor...při vraždících scénách, kdy se nějaká z obětí pokoušela bránit, jsem vřískala: "Neubližuj mu!" popřípadě: "Nepoškoď ho!"

2 Sarrah Sarrah | 22. února 2008 v 15:56 | Reagovat

Já jsem ráda, že se ti líbí...Myslím, že to je přesně ten důvod, proč si o nás lidi myslí, že jsme blázni...

3 kittie kittie | 22. února 2008 v 23:46 | Reagovat

myslíš? Zrovna tenhle? No, nevím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama