Piráti z Karibiku

22. září 2006 v 20:54 | KaK
Takže tohle je můj úplně nej, nej oblíbenější filmík....
Kdo by neznal Piráty z Karibiku, hlavně po letošní truhle mrtvého muže... Já si to samozřejmě nenechala ujít.. a jelikož nemám moc talent na psaní, tak vám sem dám jednu recenzi z http://kfilmu.net
Tak tady je...
Kapitán Jack je zpět a s ním megahit letošního léta Piráti z Karibiku 2. I když možná leckdo sázel na muže v modročerveném tričku, skutečnost je jiná. A zřejmě i Českou republiku za pár dní přepadne "pirátománie" a "Deppománie" neuvěřitelného rozsahu. Možná vás zajímá, jestli má cenu se jí bránit, nebo jestli se jí můžete s klidným svědomím poddat. Odpověď vám prozradím já. Já a pár kolegů od konkurence, kteří jsme už film viděli.

Příběh se sympaticky snaží navázat tam, kde začal. Může se vám zdát, že minule to všechno definitivně skončilo a není kde navazovat. Omyl, Jack Sparrow se řídí heslem: "Problémů není nikdy dost!" O něm však bude řeč později. Teď dopovím, proč děj navazuje sympaticky. Minule se vám možná, stejně tak jako mně, zdál konec příliš pohádkový a až příliš hollywoodsky bláhový. To byl. Pro ty, kdo si nepamatují, připomenu, že kovář Will Turner se přidal na stranu Jacka. Stal se tedy rovněž nepřítelem. Nakonec bylo vše odpuštěno, Jack Sparrow mohl utéct, Will i Elizabeth skončili v náruči, komodor nad vším mávl rukou a odešel s guvernérem (Elizabethiným otcem) na pivo.

V pokračování je ale všechno jinak. Za zradu je smrt, za spoluúčast na zradě také smrt. Tento rozsudek si krátce po úvodních titulcích vyslechnou Will i Elizabeth. Komodor Norrington (expřítel Elizabeth) je rovněž obviněn, ale není přítomen. Statečně bojuje na straně krále, brzy se ale i jeho život změní a on se zhruba v půli filmu stane naprostou troskou.

Všichni ale mohou dostat milost. Stačí, když se Will stane špehem a získá od Jacka kompas (ten verk, co neukazuje sever). Když selže Will, je vyslána Elizabeth. Kompas má milého lorda Becketta dovést k jedné truhle, která by mu podle pověsti měla pomoci ovládnout prokletou loď Bludný Holanďan a zbavit svět pirátů.

Jack se ale kompasu lehce nevzdá, má také trable a i on potřebuje pomoci. Něco tají, ví to, co nikdo jiný. Kromě toho, že se stal náčelníkem lidožroutů, se i před lety upsal kapitánovi jedné prokleté lodi, shodou okolností té, na kterou má zálusk lord Beckett… Prostě všichni mají problémy, všichni jsou šílení a všichni nás dvě a půl hodiny budou bavit.

Jednoduchý příběh, že? Omyl. Zpočátku si připadáte jako v dalším hororu Gore Verbinskiho (režíroval totiž mimo obou Pirátů i americkou verzi Kruhu). Prostředí je temné, hudba je temná, hrdinové z jedničky jdou bručet.

Další scéna se odehrává na asi nejnepříjemnějším místě na zemi, kde po vzoru Umučení Krista šílení havrani vyklovávají vězňům maso z hlavy. A když neklovou, tak aspoň jako legendární Ptáci pořádají krvavé nálety. Osobně mě to klidným nenechalo. A když už si tak zíráte, uvědomíte si, že vlastně vůbec nevíte, o co tady krucinál jde.

Nevýhodou tohoto pocitu je, že nechápete určité souvislosti, které přijdou až v druhé části filmu, a jste ochuzeni o některé dvojsmyslné vtípky. Ale není to tak hrozné.
Výhodou je pak určité vnitřní napětí, které ale skončí o dost dřív, než je záhada vyložena oficiálně. Naštěstí tady to nevadí, mnoho lidí stejně jde do kina jenom kvůli Johnny Deppovi alias kapitánu Jacku Sparrowovi, jehož vstup na scénu je i tentokrát fantastický (za známé melodie připluje v rakvi a pádlem mu je stehenní kost nebožtíka)...

Pokud tomu ještě stále nemůžete uvěřit a jste např. šílenou fanynkou Johnnyho, tak to zopakuji. Ano, Jack se vrátil. A jak bývá v reklamách u pokračování slavných titulů obvykle zvykem, tvrdí se i tentokrát, že je ještě vtipnější, spontánnější a přihřátější. Ovšem tentokráte nečekejte, že bude celý film táhnout sám. Jack je sice stále stejný, ale tentokrát už asi z toho nominace na Oscara nebude. Přeci jen je to podruhé a je jen jedna scéna, která je opravdu ztřeštěná pouze kvůli němu. Zbytek jsou spíše šílená gesta, pohyby. Ne že by to bylo špatně, ale přeci jen jsem se těšil na nějakou tu scénu á la jednička ve stylu připlutí potápějící se loďky do přístavu a pak fenomenální herecký koncert plný schovávaček, nepovedeného útěku, který Jacka přivedl až do vězení. Nebo dobrá byla i ta scéna na ostrově plném rumu. Tady není nic tak prostého, naopak vše se snaží být pompézní a velký rozpočet je znát.

Opakuji, neříkám, že je to špatně, ale méně někdy znamená více, a právě ty prostší scény z jedničky, které jsou založené spíše na hereckých výkonech než na efektech, mi trochu chybí. Ovšem neznamená to, že by to byla nuda. Tvůrci si opravdu dali na vizuální stránce záležet, a tak se např. můžeme bavit u předlouhé, technicky jistě náročné scény, ve které je Jack náčelníkem lidožroutů. Scéna je sice z dějového hlediska zbytečná, ale pobaví výborně.

Co se samotných vtipálků týče, kromě Jacka se vrátili i jiní. Za všechny můžu jmenovat např. nesmrtelnou opičku, starou dobrou dvojku pirátů, z níž jeden má neustálé problémy s umělým okem, nebo neoblomného psího klíčníka z věznice. Naopak chybí ňoumové z válečné gardy.
Jinak jak už jsem říkal, vizuálně působí film velmi dobře. Dobře je to patrné na vodní příšeře - Krakenovi, který po vzoru starých námořnických pověstí z BBC potopí pěknou řádku lodí. Nejenže to všechno dobře vypadá a filmu to zvyšuje potřebný kredit, ale za chvíli se přistihnete, že fandíte více Krakenovi
než nějakému Jacku Sparrowovi. Jedinou výtku technického rázu bych měl k závěrečné scéně Kraken vs. Jack. To je asi nejhůř odvedená práce z celého filmu a celé to přímo bije do očí nedotažeností a špatným vsazením do modrého pozadí.

Jinak je Gore Verbinski dobrým režisérem s dobrými nápady, který si dokáže poradit s lecjakou technicky náročnou scénou a má určitý cit pro detaily.

Důležité je říct ještě něco o hercích. Orlando má oproti jedničce více prostoru, s Johnnym je na plátně tentokrát zhruba stejnou dobu. Keiru uvidíte naopak méně, ale její role je důležitější než minule. To ona bude rozhodovat o osudech postav v závěru a ona je tím klíčem, který zapříčinil, že nic zdaleka nekončí, ale že za rok se pokračuje. Říkám to otevřeně, ale nejspíš už to bude příliš pohádkové a nerealistické. Ale je možné, že se děj ještě nějak obrátí a trojka nepojede po vyviklané samovražedné koleji, kterou závěr naznačuje. Jinak výkony jsou standardní, rozhodně nezklamou, ale ani nijak nenadchnou.

A protože chvály už bylo dost, je potřeba říci, co mě zklamalo. Za prvé nástin, o čem bude trojka. Za druhé je to posádka lodi Bludný Holanďan. V jedničce byly kostry, ty bych zkousnul, ale nějaká vodní monstra, i když do detailu propracovaná a leckdy i spjatá se zajímavými okamžiky celého filmu, to už je prostě trochu moc. Trochu moc je to proto, jelikož se jednička tvářila, že nic nadpřirozeného neexistuje, a že kostry jsou něco nepředstavitelného. V tomto dílu ale nastal určitý nelogický posun, protože existence vodních lidí, nebo jak je nazvat, nikoho zvlášť nepřekvapí a dokonce lord Beckett se je svým způsobem snaží chytit. V tomto směru vlastně změnili tvůrci žánr a z dobrodružného filmu přesídlili na pohádku a to mi moc dobře nepřipadá.

Určité trhliny má i scénář, který i když se tváří hrozně chytře a promakaně, tak dobrý zase tak není a po skončení filmu zjistíte, že některé věci moc do skládačky nezapadají, a že ani nechápete, proč ve filmu vůbec jsou. Ono vůbec když porovnáme první a druhý díl, můžeme říct, že scénáře jsou si až moc podobné. Jiné vtipy, velkolepější pojetí - to jo. Ale opět je tu nějaká loď, podobný záporák, stejně se chovající postavy… Na jednu stranu je dobře, že se herci dokázali zase vžít tam, kde před lety skončili, ale na druhou stranu by to chtělo i trochu experimentovat.

Pokud to tedy shrnu, tak myslím, že druhý díl se nadmíru povedl. Já jako šťoural si vždycky něco najdu, ale mohlo to dopadnout mnohem hůř. Na druhou stranu jsou některé momenty nudné a určitý druh zfanatizovaných fanoušků, který ve všem něco hledá, může tenhle díl zklamat. Ale prosím vás, nic v tom nehledejte, tohle je další mašina na peníze, která vás má "pouze" pobavit a tvůrcům zajistit zase na pár let blahobytný život. Nyní můžeme jen doufat, že takhle dopadne i trojka, protože dvojka nemá takřka konec. A pokud bude špatná trojka, dvojka jako by nebyla.

P.S. Jediný herec svým uměním ty ostatní převyšuje. Je to Geoffrey Rush. Jeho výstup je sice krátký, zato bezchybný.
Pokud vás tahle recenze odradila, tak vám rozhodně můžu doporučit na Piráty jít.. tedy pokud nemáte fobii z otevřeného moře....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama