Nightwish

23. září 2006 v 18:45 | KaK
Nightwish je finská symfonicko-metalová kapela, založená roku 1996. V minulosti se opírala o zpěv operní zpěvačky Tarji Turunen. Tarja Turunen byla nakonec z kapely vyloučena pro "komerční přístup" a "neúctu k fanouškům". Toto vyloučení proběhlo prostřednictvím otevřeného dopisu, který byl zveřejněn na internetových stránkách kapely. Tarja se proti tomuto přístupu ohradila. Tvrdila, že je zbytečně krutý a že není nezbytné vytahovat vnitřní problémy kapely před fanoušky
Skupina Nightwish pocházející z finského městečka Kitee vznikla v roce 1996. Prvními členy skupiny byli - zpěvačka Tarja Turunen, textař a klávesista Tuomas Holopainen, kytarista Emppu Vuorien a bubeník Jukka Nevelaien.
V roce 1997 nahráli své první album Angels Fall First a vydali první singl The Carpenter, který se okamžitě umístil na osmé příčce prodejnosti ve Finsku. Po natočení videa k tomuto singlu, v létě 1998, se ke skupině přidává baskytarista Sami Vänskä. Celé léto skupina pilně zkouší, aby mohli na konzertě v jejich rodném městě zahrát singl Sacrament Of Wilderness - po několik týdnů první ve Finsku a vydat nové veleúspěšné album Oceanborn.
Toto album a singl skupinu proslavili tak, že na začátku roku 1999 hráli na všech velkých rockových festivalech v rodné zemi. O půl roku později začali evropské turné po 26 koncertech.
Nové album Wishmaster dokončili v květnu a ihned se vydali na turné, kde obdrželi tři zlaté desky za písničky Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun. Prestižní německý časopis RockHard označil album Wishmaster za album měsíce, přestože byla v té době vydána alba známých skupin Iron Maiden a Bon Jovi. V červenci 2000 zamířila skupina v rámci "Wishmaster World Tour" do Jižní Ameriky, což se stalo jejich největší zkušeností. Dalším projektem byl živý konzertní záznam na začátku roku 2001, kde jsou skupině předány platinové desky za Wishmaster a zlaté desky za singl Deep Silent Complete.
První krize byla na konci roku 2001, kdy chtěl Tuomas skupinu rozpustit kvůli dlouhotrvajícím neshodám. K rozpuštění naštěstí nedošlo, jen basák Sami Vänskä byl nahrazen Marcem Hietalem. Skupina se tedy s obtížnými časy vyrovnala a vydala své zatím nejúspěšnější album Century Child (2002), které získalo zlatou desku již po dvou hodinách prodeje a 30 000 kopii (platinu) do dvou týdnů, a které skupinu dostalo poprvé v historii na první místo ve všech finských tabulkách singlů i alb.
Po roční přestávce začalo nahrávání alba Once, které mělo být tím nejdůležitějším. V roce 2004 vyšel singl Nemo a spolu s Once splnili očekávání a obdrželi zlato hned v den vydání. Skupina se začala chystat na zatím největší, půl druhého roku dlouhé turné po 150 koncertech na všech kontinentech, které zakončila v říjnu roku 2005 v přeplněné Hartwallské aréně v Helsinkách. Turné však přes veliký úspěch neskončilo pro celou skupinu dobře. Po posledním vystoupení v Helsinkách předala mužská část kapely Tarje veřejný dopis, ve kterém píší, že ji již ve skupině nechtějí. Zdůvodnili to tím, že skupina nemůže být skupinou, když její členové spolu rok nepromluví, nebo tím, že Tarja byla schopná zrušit vyprodaný koncert jen pro návštěvu kina.
Členové:
-Tuomas Holopainen - klávesy,zpěv Angels Fall First
-Marco Hietala - basová kytara, zpěv
-Erno "Emppu" Vuorinen - kytara
-Jukka Nevalainen - bicí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama