Chinaski

23. září 2006 v 17:12 | KaK
Skupina Chinaski patří k nejúspěšnějším tuzemským poprockovým skupinám poledních deseti let. Složila řadu písní, které pravidelně znějí v éteru, prvním byl Dlouhej kouř, následovala 1. signální, Klára, Strojvůdce a 1970, která byla loni vyhlášena skladbou roku.
Skupina Chinaski vznikla v roce 1987 jako Starý hadry, dali ji dohromady dva spolužáci ze základní školy Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný). Do kapely v roce 1989 přichází dva spolužáci Michala Novotného z DAMU, dlouholetý frontman Peter Rajchert a Jirka Seydler. Kapela zkracuje název na St. Hadry a koncertuje po celé republice spolu s punkovými kapelami Plexis, Visací zámek a Tři sestry.
Rok 1994 přináší kapele dvě důležité změny - pod vlivem Charlese Bukowského se přejmenovávají na Chinaski a vychází jim stejnojmenné debutové album. O rok později se účastní natáčení filmu Petra Zelenky Mňága - Happyend
Druhá deska Dlouhej Kouř (1997), jejíž ústřední stejnojmenný singl je nejhranější písní v rádiích, přináší kapele masovou popularitu. Tato deska, které se prodalo 50 000 kusů, jim vynesla nominace na Ceny akademie v kategoriích skupina roku, alternativní scéna, skladba roku a klip roku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama